Qualcomm’un Wi-Fi Yongaları 5G Hızlarına Rakip Olacak

Qualcomm, telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, yönlendiriciler vb. için saniyede 10 Gigabit‘e kadar olan hızlarda inanılmaz derecede yüksek hızlı Wi-Fi ekleyebilen bir çip ailesi başlatıyor. Bu süper hızlı Wi-Fi standardı yeni neslin başlangıcı; ancak tipik web gezintinizi hızlandırmak için kullanılmayacaktır.

Şu anda, Wi-Fi büyük bir değişikliğin eşiğinde: önümüzdeki yıl boyunca yönlendiriciler, telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer cihazlar, hızları biraz daha artması beklenen Wi-Fi 6 adlı bir isim değişikliyle ile birlikte yeni bir ivme kazanacak; ancak inanılmaz derecede değil, şimdi olduğundan biraz daha hızlı. Garip bir şekilde, burada bahsettiğimiz şey bu değil…

Wi-Fi İttifakı, son birkaç yıldır bu amaçla WiGig adlı bir kablosuz teknoloji kullanılarak zaten kullanılmıştı. WiGig, Qualcomm‘un mobil ve bilgi bağlantı grubunun Başkanı Dino Bekis’e göre, saniyede 5 Gigabit’e kadar 10 metreye yakın hızlara ulaşabilen 802.11ad olarak bilinen bir bağlantı standardına dayanıyor. Qualcomm’un son yongaları WiGig‘i 802.11ay adında yeni bir kablosuz standart nesline taşıyor, bu da Bekis’in hıza iki kat daha hızlı ulaşabileceğini ve 100 metreye kadar çıkabileceğini söylüyor. Wi-Fi Alliance, yeni standardın “WiGig’in en yüksek veri hızını artırdığını ve spektrum verimliliğini artırdığını ve gecikmeyi azalttığını” söylüyor. Öyleyse, neden bu kadar hızlıysa, bunu normal Wi-Fi olarak kullanmıyoruz? Çünkü bu aralık sadece görüş alanıdır – verici ile alıcı arasında tam anlamıyla hiçbir şey olmadığı zaman kullanılabilen bir özellik. Bu yüksek hızlı Wi-Fi, 60 GHz aralığındaki milimetre dalga radyo dalgalarına dayanmaktadır. Bu gerçekten çok hızlı olduğu anlamına geliyor, aynı zamanda bir duvar gibi engellere girmenin yarattığı sorunlardan dolayı da büyük dezavantaj içeriyor. Genel amaçlı bir kablosuz teknoloji istiyorsanız, bu büyük bir problemdir.

Bu nedenle 802.11ay, daha önce 802.11ad gibi, mevcut Wi-Fi teknolojisine isteğe bağlı bir eklenti olarak kullanılıyor. Bu yüksek kablosuz hızlara ihtiyaç duyan insanlardan biriyseniz, belki de bunun için bir kullanım alanı bulacaksınız. Ancak aklınızda bulundurun, muhtemelen yönlendiricinizi ve cihazınız “duvarlar” sorunu nedeniyle çalışması için, bu yüksek hızları sadece aynı odada alabilirsiniz. Şimdilik, bunlardan herhangi biri için endişelenmenize gerek yok; çünkü, bu özellik hala geliştirme aşamasında. Ayrıca gelecek yıl bir yönlendirici satın alıyorsanız, “Wi-Fi 6” logosunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın