Huawei MateBook X Pro İncelemesi

Masamı inceleme için geçen birçok ürün var ve bu ürünlerin çok azı beni şaşırtıyor. Bunu yeterince uzun süredir yapıyorum, bir aygıtın bile bana ulaşmadan önce nasıl bir performans göstereceğini veya çalışacağını tahmin edebiliyorum.

MateBook X Pro, teknik özelliklere ve göz alıcı bir tasarıma sahip olmasına rağmen, Huawei, dizüstü bilgisayar dünyasında tam anlamıyla bir marka değil. Önceki Huawei dizüstü bilgisayarlar harika değildi: zayıf pil ömrüne sahipti, kötü tasarım ve genel olarak dikkate değer değildi.

Neyse ki, MateBook X Pro tamamen beklentilerimi aştı. Mükemmel bir dizüstü bilgisayar olmasa da ve bazılarını düşünmekten alıkoyacak birkaç hataya sahip olsa da, tüm yıl boyunca kullandığım en iyi dizüstü bilgisayar.

İyi yönleri

  • Kusursuz malzemeler ve tasarım
  • Çok küçük çerçeveler ile büyük, parlak ekran
  • Büyük klavye ve trackpad
  • Çok güç
  • Hem USB-C hem de USB-A bağlantı noktaları

Kötü yönleri

  • Webcam yerleşimi
  • Ortalama pil ömrü (41.4 Wh (5449 [email protected] V))
  • Ara sıra fan gürültüsü

MateBook X Pro’nun tasarımı orijinal değil. Aslında, Apple’ın MacBook Pro’nun bir kopyası diyebiliriz. Ama gerçekten MateBook’un görünümü ile bir sorunum yok; çünkü Huawei temelde her şeyi doğru tasarlamış.

Pürüzsüz metal kaplama, aldığı kadar premium, toleranslar sıkı, şaside veya ekranda hiçbir esneklik yok ve ekran menteşesi, tam olarak gerektiği gibi çalışıyor: Sadece bir parmağınızla açabilirsin. Çoğu dizüstü bilgisayarın yapabileceği bir şey değil.

Buna ek olarak, MateBook‘un iki USB-C portu (biri Thunderbolt 3’ü destekliyor) artı bir USB-A portu bulunuyor, bu yüzden bir aksesuar kilidine ihtiyaç duymadan çoğu aksesuarı takabiliyorum. HDMI veya VGA gibi bir video kablosunu takmam gerekirse, Huawei kutuya ek bir ücret ödemeden bir adaptör koymuş. (Ülkeden ülkeye değişebilir.) Başka zekice bir hile: Güç düğmesine entegre edilmiş bir parmak izi tarayıcısına sahip. En sevdiğim özelliklerinden birisi de bu oldu.

MateBook, kapandığında 15 mm’nin altında kalın ve 1.4 kilonun biraz altında kaldı, bu da Microsoft’un Surface Laptop, Dell’in XPS 13 ve Apple’ın MacBook Pro’su kadar taşınabilir. Daha hafif bilgisayarlara sahip olabilirsiniz, ancak bu işi uzun gidip geldiğimde ofise geri döndürme konusunda hiçbir sorunum olmadı.

Tabii ki, açtığınızda MateBook daha ilginç; çünkü herhangi bir dizüstü bilgisayarda bulabileceğiniz en ince çerçevelerle 13.9 inçlik dokunmatik ekrana sahip olduğunu görüyorsunuz.

MateBook’un ekranı da bir hayrete düşüyor: 3:2 en boy oranına sahip, yüksek çözünürlüklü, canlı ve parlak dokunmatik ekran, dokümanlarla çalışmak veya web’de gezinmek gibi üretkenlik görevlerini geniş ekranlı ekranlardan çok daha kolay hale getiriyor. Oyun dışı bir dizüstü bilgisayar ekranında aradığım her şeye sahip.

Trackpad bir Apple’ın MacBook Pro’ya koyduğu kadar büyük değil, ancak yine de yeterince büyük ve Microsoft’un kendi Surface Book serisi de dahil olmak üzere herhangi bir Windows bilgisayarda kullandığımın en iyisi diyebilirim.

Bazıları için can sıkıntısı olabilecek olan MateBook’un tasarımıyla ilgili sorunlardan biri: web kamerası yerleşimi. Ekranın üst kısmındaki çerçeve çok ince olduğundan, orada standart bir web kamerası tutturmak için bir yer yok, bu nedenle Huawei klavyenin ortasındaki bir açılır anahtardaki kamerayı gizlemek için akıllı bir çözüm bulmuş. Web kamerasını kullanmadığınız zamanlarda web kamerasını otomatik olarak engelleyen bir mühendislik ürünüdür. Bu nedenle, gizlilik için kameraya bir bant parçası yapıştırmanız gerekmez. Yani kimelerine göre bir dezavantajken gizliliğine önem verenler için ise bir kolaylık olmuş diyebiliriz.

Ama aslında web kamerasının, görüş açısı çok düşük ve kameranın kalitesi gerçekten çok kötü. Dell’in XPS bilgisayarlarının karşılaştığı sorunla aynı: Kameranın görüntüsü son derece rahatsız edici, video görüşmesi sırasında yazmanız gerekirse, parmaklarınız onu engelleyecektir. Bilgisayarınızdan çok sayıda video görüşmesi yaparsanız, bu sorun olurabilir.

MateBook’un, bu boyut aralığında kullandığım diğer tüm dizüstü bilgisayarlardan daha yüksek ve daha iyi ses veren dört hoparlörlü Dolby Atmos sistemine sahip.

Huawei, bu harika tasarımın tümünü, MateBook X Pro‘nun, 8. nesil Core i5 işlemci, 8GB RAM ve 256 GB depolama alanı ve dört çekirdekli Core i7 çipine, 16GB RAM’e ve 512GB’a varan yükseltilmiş bir modele sahip ABD’de iki sürüm ile satıyor. Yükseltilmiş model ayrıca Nvidia’nın MX150 formunda ayrı bir ekran kartı da içeriyor, bu da bazı hafif oyun ve grafik çalışmaları için bile kullanılabileceği anlamına gelir.

Tam yüklü modeli test ettim ve teknik özelliklerin bir listesi olarak, günlük rutinimde yapılması gereken her türlü üretkenlik görevini ele alan sıfır sorun var. Hatta bazı Photoshop veya Lightroom çalışmalarını halledebilecek kadar yetenekli. Ayrı grafikleri sayesinde, daha düşük ayarlarda oyun oynayabilen bir oyun makinesi değil. Ayrıca harika bir video düzenleme iş istasyonu da değil. Ancak web’e göz atmak, e-posta yazmak, video izlemek, sosyal ağlarda zaman harcamak ya da belge ve sunum oluşturmak için harika. Onun yeteneklerini 13 inç MacBook Pro‘ya benzetmek en iyisi ki bu da Huawei’nin neye benzediğini açıkça gösteriyor.

MateBook X Pro, sessiz ve fansız bir bilgisayar değildir. Bilgisayar güç kaynağına takıldığında çoğunlukla bunu fark ettim; pil üzerinde, çok daha sessiz.

Bununla birlikte, pil ömrü web kamerasıyla birlikte fena değil. İş yükümle birlikte yedi ila sekiz saat arasında ortalama bir performans sergiledim. Bu, benzer XPS 13 veya Touch Bar donanımlı MacBook Pro ile aldığımdan daha fazla ve bu sınıftaki dizüstü bilgisayar deneyimimden ortalama. Ancak, 10 veya 12 saat sürecek bir şeye ihtiyacınız varsa, MateBook X Pro bunu yapmaz.

MateBook X Pro‘nun performansı ve tasarımı tek başına yüksek puanlar kazanıyor, ancak fiyat bir kez hesaba katılırsa, o kadar da güçlü değil. Birkaç hataları sadece dizüstü bilgisayarınızdan çok sayıda video görüşmesi yaparsanız veya bilgisayarınızın prizden uzak bir iş gününden daha uzun süre dayanması gerekiyorsa sorun olur. Diğer her şey, kullandığım diğer dizüstü bilgisayarlardan daha iyi.

Üretkenlik veya eğlence için yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız, MateBook X Pro‘nun listenin en üstünde olması gerekir.

Bir Cevap Yazın