Etiket arşivi: Telefon İmei Sorgulama

IMEI Öğrenme ve IMEI Sorgulama

  • IMEI Nedir?
  • IMEI Ne İşe Yarar?
  • IMEI Nasıl Öğrenilir?
  • IMEI Sorgulama

IMEI Nedir?

İngilizce, International Mobile Equipment Identity cümlesinin baş harfinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesini ise, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu şekilde tercüme edebiliriz.

IMEI Ne İşe Yarar?

Telefon ya da tablet gibi, GSM kullanan her bir cihaza üretim aşamasında 15 haneli ve sadece rakamlardan oluşan bir kimlik verilir, bunu TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki, TC numaranız sadece size ait ve sizden başka kimsede yoksa, IMEI numaranız da sadece sizin telefonunuza aittir ve sizden başka kimse bunu kullanamaz; kısacası bir tek size özeldir.

Telefonunuzu çaldırmanız veya kaybetmeniz durumunda, GSM şirketinizi ve polisi bilgilendirerek telefonuzu kötü amaçlara karışmadan kapattırabilirsiniz. Böylelikle hiç kimse telefonunuzun tuş kilidi olmasa bile, arama yapamayacağı gibi, SMS de gönderemeyecek. Bu yüzden, IMEI numaranızı hiçbir şekilde kaybetmeyeceğiniz bir yere not almaız oldukça önemlidir. Ayrıca, polis IMEI numaranızı takip ederek, hattınız değiştirilse dahi telefonunuzun nerede olduğunu tespit edebilir.

İkinci el bir cep telefonu aldığınızda, bu cihazın yasal yollar ile mi ithal edilip edilmediğinden tutun da kayıp ya da çalıntı olup olmadığını da yine IMEI numaranızı sorgulatarak bulabilirsiniz.

IMEI Nasıl Öğrenilir?

iPhone imei sorgulama

Ayarlar -> Genel -> Hakkında -> Alt kısımda 01 344200 955…. şeklinde yazar.

Samsung imei sorgulama

Ayarlar -> Cihaz Hakkında -> Durum -> IMEI Bilgisi bölümünde yazar.

IMEI numarasını öğrenmenin çeşitli yolları bulunuyor; ama her telefonda geçerli ve en kolay yolu, telefonunuzun numara çevirme ekranına gelerek *#06# yazmak.

IMEI Sorgulama

15 haneli numarayı bulduk, şimdi de e-Devlet üzerinden nasıl sorgulama yapılır, onu inceleyelim…

Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden ücretsiz bir şekilde IMEI sorgulaması yapabilirler. Tek yapmanız gereken, TC kimlik numaranız ve şifreniz ile buradaki adrese girmek ve 15 haneli IMEI kodunu yazıp, sorgula butonuna tıklamak.

İmei Kontrol


Belirtilen şekilde sorgulama işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Örneğin, aşağıdaki sorgulama sonucu, bu IMEI numarasına ait telefonun üretici markasının, Apple olduğunu ve modelinin ise iPhone 5 olduğu açıkca görünebilmektedir. En önemlisi ise, bu cihaz Yolcu beraberi kaydedilen cihaz şeklinde yazıyor.

Peki, bunun anlamı nedir? Yurtdışından alınmış bir telefon olduğu ve Türkiye’ye getirildiğinde pasaporta kayıt edilip kullanıldığı anlaşılıyor.