Etiket arşivi: Otonom Araç

Tesla’nın Yapay Zeka Yongası 2019’da Geliyor

Elon Musk, Tesla’nın yeni özel yapay zeka yongasının yeni üretim arabalarına kurulmasının yaklaşık altı ay kadar uzak bir sürede olduğunu açıkladı. Mevcut Tesla sahiplerine, ücretsiz bir şekilde otopilot için bu “donanım 3” güncellemesi sunulacak. Duyuru göre, Tesla‘nın yerleşik yazılımı v9‘un, otomobilin kameralarının sekizini daha sorunsuz bir şekilde bütünleştiren, birleşik kamera ağı ile sinir ağına büyük iyileştirmeler getirdiği bildirildi. Musk, bu yazılım güncellemesinin Tesla‘nın yeteneklerinde yaklaşık yüzde 400 artış sağladığını ileri sürdü.

Tesla, iki yıl önce önceki ortağı Mobileye ile ayrıldıktan sonra kendi donanımını geliştirmeye başladı. O yılın başlarında, Otopilot sistemi bir engeli önlemek için fren yapmadığı için bir sürücü ölmüştü. Yani, Tesla hala tam anlamıyla otonom bir araç olmayı başaramdı. Oysa ki 2015’in sonlarında CEO, tüm Tesla araçlarının yaklaşık “iki yıl içinde” tam özerklik ” içereceğini söylemişti. Tesla‘nın gelişmiş otopilotu etkileyici olabilir, ancak 2018’in sonlarında tamamen özerk değil. V9 bile, şimdiye kadar piyasaya sürülemeyecek olan Navigate adlı yeni bir özellik içermesi gerekiyordu.

Tesla‘nın uzun zamandır beklenen “sahilden kıyıya” sürücüde kendi kendine sürüş yeteneklerinin mevcut statüsünün daha iyi bir anlayışını elde etmeyi umuyoruz, ancak bu son zamanlarda Otopilot ekibinin yükseltme üzerinde çalışmasına izin vermek için ertelendi. Otomobilin v9 yazılımı şimdi piyasaya sürüldü ve yakında yeni bilgi işlem donanımı ile Tesla yakında büyük yolculuğuna çıkmaya hazır olabilir.